Bozcaada Tatil
Tarihi anlamda pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Bozcaada temelde Rumların ve Türklerin mesken edindiği bir ada olarak karşımıza çıkmaktadır. Dokusunu halen kaybetmemiş olan Bozcaada mimarisi, devlet tarafından denetlenmekte olan ve kültür Bakanlığının özenle yapılandırdığı bölgelerden birisidir.

Şehirleşmenin uğramadığı, hala doğal güzellikleri seve kimselerin oldukça hoşuna giden Bozcaada sokakları adım adım anıları olan ve beton yığınlarından ayrı olan bir mekandır. Merkezi sistem iki kolda incelenir. Birisi Türk Mahallesi diğeri ise Rum Mahallesi olan bu iki yapılaşma hala varlığını sürdürmektedir. Her ne kadar aynı bölgede olsa da iki farklı mahallede iki farklı yapılaşma örneklerine rastlanmaktadır.

Rum Evleri
Rum mahallesi eski yıllarda geçirmiş olduğu yangın sonucundan yeniden restore edilmiştir. Amerikalı bir mimar buraya gelerek eski zamanların en çok kullanılan planlama şekli olan ızgara plan ile birbirine dik olan ve hemen aynı genişliğe sahip olan sokakların var olduğu bir düzene erişmiştir. Bu düzen günümüze kadar ulaşmıştır.

Türk Evleri
Türk kültürüne bağlı olarak gelişen yerleşim planında kıvrımlı sokaklara ve tek ya da asma katlı taş yapılara yer verilmektedir. Evlerin ortak noktası olarak belirlenen ufak çaplı meydanlar insanların buluşma merkezi olmuştur. Bağ evleri ise iki kolda incelenir. Damlı olanları ve kule olarak adlandırılanları vardır. Bozcaada Tatil bağ evleri bugün de varlığını halen sürdürmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*